O klubie i o stronce

o nas Cześć ! Klub Rytmia postanowił w końcu zacząć działać również w internecie, dlatego też powstał ten blog. Znajdziecie tu przede wszystkim wpisy o ciekawych miejscach w Polsce, opisy zabytków wartych uwagi, nieznanych miejsc godnych odwiedzenia itd. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie podróży, miejsca do którego się wybieracie, a go nie znacie, to napiszcie do nas!
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Home Siedlecki Pałac Ogińskich

Siedlecki Pałac Ogińskich

Biorąc pod uwagę rozmiar Siedlec, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to miasto typowo studenckie. Jest tu całkiem spory państwowy uniwersytet, przez co liczba młodzieży w mieście ma dość duży udział. Dzięki temu rozwija się dobrze baza noclegowa (noclegi Siedlce na meteor-turystyka.pl) oraz wszelkiej maści bary szybkiej obsługi. Noclegi w Siedlcach to w dużej części akademiki i studenckie stancje. Jednak sporo osób dojeżdża, dlatego też w godzinach szczytu mamy problem z poruszaniem się po mieście zwłaszcza, że ma ono dużo uliczek jednokierunkowych. Nie można jednak szufladkować miasta jako jednej wielkiej studenckiej stancji z dużą ilością punktów szybkiej gastronomii. Takie stwierdzenie byłoby ogromną niesprawiedliwością i szarżą ignorancji. Trzeba zwrócić uwagę na bardziej wyrafinowane elementy miasta, o których nie jest tak głośno, a które zasługują na zainteresowanie i odwiedzenie. Nie można wymagać, że młodzież nagle zainteresuje się historią, ale zawsze można przynajmniej próbować obudzić w nich choć cień zainteresowania, a kto wie może nawet później pasji.

Bardzo ważnym obiektem, jeżeli chodzi o przedstawione powyżej proporcje, jest Pałac Ogińskich, który znajduje się niedaleko ulicy Kościuszki. Kiedyś była to rezydencja magnacka, której styl to typowy klasycyzm. Kiedyś na miejscu pałacu znajdował się drewniany dwór, który został zbudowany na samym początku XVIII wieku przez Kazimierza Czartoryskiego. Murowaną formę budynku wprowadziła wnuczka księcia Aleksandra. Wtedy również pałac i jego wnętrza nabrały wyrazistego klasycystycznego stylu. Swego czasu przebywał tu sam Stanisław August Poniatowski. Na jego cześć przed przyjazdem wzniesiono nawet specjalną kolumnę toskańską, na czele której znajduje się barokowy krzyż. Sama budowla została wzniesiona w celu wskazywania drogi do pałacu i można podziwiać ją do dziś. Po śmierci Aleksandry obiekt stał się własnością miasta, aby stać się później budynkiem administracji i użyteczności publicznej. Od 2001 roku jest własnością jednej z uczelni miejskich. Jak widać Siedlce to nie tylko młodzież, studenci i galerie handlowe. To coś więcej – wartość historyczna połączona z wartościami naukowymi przekazywanymi przez wyższe uczelnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>