O klubie i o stronce

o nas Cześć ! Klub Rytmia postanowił w końcu zacząć działać również w internecie, dlatego też powstał ten blog. Znajdziecie tu przede wszystkim wpisy o ciekawych miejscach w Polsce, opisy zabytków wartych uwagi, nieznanych miejsc godnych odwiedzenia itd. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie podróży, miejsca do którego się wybieracie, a go nie znacie, to napiszcie do nas!
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Home Najciekawsze zabytki i pomniki przyrody w Ustroniu Morskim

Najciekawsze zabytki i pomniki przyrody w Ustroniu Morskim

Ustronie Morskie jest miejscowością wiejską położoną nad Morzem Bałtyckim w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Ustronie Morskie. Jest to typowa nadmorska miejscowość letniskowa. Ma dobrze rozbudowaną bazę noclegową (Ustronie Morskie – link) i gastronomiczną. Noclegi w Ustroniu Morskim są zdecydowanie tańsze niż na przykład w pobliskim Kołobrzegu. Natomiast połączenie komunikacyjne z Kołobrzegiem jest tak dobre, że można spokojnie wybrać się na zwiedzanie tego pięknego miasta, jeśli już zwiedzimy wszystkie zabytki i pomniki przyrody w Ustroniu Morskim. Cała gmina bowiem jest znana z tego, że znajdują się na jej terenie zabytki, atrakcje turystyczne i pomniki przyrody.

Najbardziej znanym pomnikiem przyrody i jednocześnie atrakcją chętnie odwiedzaną przez turystów są najstarsze dęby w Polsce. Jednym z nich i zarazem najstarszym jest Dąb Bolesław. Ma on ponad 800 lat, co potwierdziły badania dendrologiczne. Drugim dębem jest Wiercisław, który ma ponad 640 lat. Do tych pomników przyrody prowadzi Błękitny Szlak, który został wyznaczony dzięki staraniom władz gminnych. Długowieczność tych dwóch drzew przypisywana jest temu, że w ich otoczeniu rosną pojedyncze buki, które użyźniają glebę oraz tworzą sprzyjający mikroklimat. Z dębami związana jest lokalna legenda, która głosi, że jeśli dobrze wsłuchać się w szum liści to można usłyszeć pieśni o dawnych czasach, które wyśpiewują drzewa.

Kolejnym zabytkiem jest 600-letni kościół w Rusowie. Kościół jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na całym Pomorzu. Usytuowany jest na bardzo malowniczym wzniesieniu, nad brzegami stawu, co daje niezwykle piękny i chwytający za serce pejzaż. Kościół jest zamknięty, jednak każdy chętny do zwiedzenia jego wnętrza, może udać się do pobliskiego gospodarstwa numer 13 i poprosić o klucz. Gospodarz jeśli ma czas to chętnych oprowadza po kościele, co jest niezwykle ciekawe, bo zna całą historię, a także ciekawostki historyczne związane ze świątynią. W Rusowie znajduje się też park Podworski na terenie, którego znajduje się aż osiem pomników przyrody. Park został założony na początku dziewiętnastego wieku i jest niezwykle piękny. Jego charakter określany jest jako naturalistyczno-romantyczny. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety jakie ma Ustronie Morskie śmiało można uznać je za jedno z najpiękniejszych letnich przystani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>